PROJE HAKKINDA PROJE EKİBİ DUYURULAR ve BELGELER TARİHLER İLETİŞİM
 

 

ICUS

YTÜ

ICUS

GEA

YTÜ ICUS - ULUSLARARASI KENTSEL ÇALIŞMALAR ARAŞTIRMA MERKEZİ /  GEA ARAMA-KURTARMA GRUBU

 

DİJİTAL SERGİ

 

 

SERGİ HAZIRLIKLARI

 

**********

SERGİDEN HABERLER

“KURTARABİLİRSİNİZ - YOUCANRESCUE” başlıklı uluslararası proje sergisi, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın ev sahipliği ile 1999 Depreminin 11. yılında  18 Ağustos Çarşamba günü Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanı Vali Mehmet Ersoy’un katılımıyla 17:30’da Ankara'da gerçekleştirildi.

 

9 Aralık - 15 Aralık 2010 tarihleri arasında Bhutan Thimpu'da

 

8 Şubat - 18 Şubat 2011 tarihleri arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla'da.

 

**********

 

“KURTARABİLİRSİNİZ / YOU CAN RESCUE”

04-21 MAYIS 2010 - YTÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ

Yrd. Doç. Dr. Z. Gül ÜNAL/ Proje Koordinatörü

Türkiye, dünya üzerinde afete yatkın olarak tanımlanan, doğal afet riskinin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Bilimsel araştırmalar, büyük doğa olaylarının özellikle tasarım ve planlama alanında yapılan hatalar nedeniyle yerleşim alanlarında bıraktığı etkilerle doğal afetlere dönüşümde önemli pay sahibi olduğunu göstermektedir.

Bu kapsamda, YTÜ-ICUS Uluslararası Kentsel Çalışmalar Araştırma Merkezi ve GEA Türkiye-Arama Kurtarma Grubu “KURTARABİLİRSİNİZ/ YOUCANRESCUE” başlıklı uluslararası bir proje düzenlemektedir. Proje, gerçekleştirilecek etkinlikler yoluyla geleceğin mimar ve kent plancılarının “Afet Risklerinin Azaltılmasında Tasarımın - Tasarımcının Rolü ile Önemine İlişkin Bilinçlenme ve Farkındalığın Arttırılması”nı sağlamayı amaçlamaktadır.   

“Kurtarabilirsiniz”  Projesi etkinlikleri aşağıdaki ana başlıklardan oluşmaktadır:

  • Sergi

  • Konferans

  • Atölye Çalışması

  • Yayın

 

Sergi

 Proje’nin omurgasını oluşturan sergi,

  • Afet zararlarının artmasına neden olan tasarım ve planlama hatalarını ortaya koymayı,

  • Afet risklerinin azaltılması ve afet sonrasında iyileştirme çalışmalarında mimari tasarım ve kent planlama alanlarında gerçekleştirilen son bilimsel çalışmaları ve yaklaşımları ortaya koymayı,

  • Birleşmiş Milletler Uluslararası Arama Kurtarma Tavsiye Grubu (International Search and Rescue Advisory Group – INSARAG) listesinde bulunan arama kurtarma gruplarının afetlerde özellikle insana bağlı oluşan hasarlar sonucu gelişen acil durumlarda gerçekleştirdikleri kurtarma operasyonlarına ilişkin tecrübelerini paylaşmayı hedeflemektedir.

 

Projenin sergi bölümüne, Üniversitemiz Öğretim Üyeleri’nin konu ile ilgili bilgilendirme posteri, uluslararası arama kurtarma gruplarının operasyon fotoğrafları ile katkıda bulunmaları beklenmektedir.

 

Konferans

Proje kapsamında düzenlenecek konferanslarda,

  • Afet için tasarım-planlama

  • Afet durumlarında arama-kurtarma

  • Afet psikolojisi

temalı sunumları yer alacaktır.

 

Atölye Çalışması

Çalışmada öğrencilerin yaratılacak afet senaryoları üzerinden tasarım ve planlama sürecinde afet riskini dikkate alması amaçlanmaktadır.

Proje etkinlikleri 4 Mayıs - 21 Mayıs 2010 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirilecektir. Posterlerin yurtiçindeve afet tehdidi altındaki farklı ülkelerde de sergilenmesi planlanmaktadır.

Proje kapsamında yer alan etkinliklerin tümü ICUS tarafından yayın haline getirilecektir.

 

İletişim

e-mail : youcanrescue@yildiz.edu.tr

web : www.youcanrescue.yildiz.edu.tr

 

 

 

YTÜ-ICUS Uluslararası Kentsel Çalışmalar Araştırma Merkezi - GEA Arama Kurtarma Grubu Etkinliği